04192019Cum
Last updateCum, 04 Ara 2015 4pm
lider

Vestel 100 milyonuncu TV'yi üretti

Kullanıcı Değerlemesi:  / 0
Kötüİyi 

Vestel'in 27. yılında ürettiği 100 milyonuncu televizyonun banttan indirilmesi nedeniyle Manisa'daki Vestel City'de basın toplantısı düzenlendi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, yaptığı konuşmada Vestel'i ilk aldıkları yıllarda '1 milyon adet televizyon üreteceğiz'' dediklerinde, bazı kesimlerin kendilerine güldüğünü, 16 sene sonra yüz milyonuncu televizyonu üretmenin büyük bir başarı olduğunu ifade etti. Avrupa'nın en büyük üretim komplekslerinden birini oluşturduklarını ifade eden Zorlu, 120 milyon dolar yatırım yaptıkları modül fabrikasının Vestel'i yeniden ihracat şampiyonu yapabileceğini söyledi.

3 MİLYAR $ LAZIM 

Fabrikanın geçen yıl 375 milyon dolar ciro yaptığını, bu yıl 800 milyon dolar ciro hedeflediğini kaydeden Zorlu, fabrikada aylık 800 bin adet modül üretimi yapacaklarını, bunu gelecekte 1 milyonlara çıkarmayı amaçladıklarını ifade etti. Modülün LCD televizyonların can damarı olduğunu, ancak çok önemli olan diğer parça cam konusunda yatırım yapamadıkları için bu parçayı dışarıdan getirmek durumunda kaldıklarını söyleyen Zorlu, cam için 3 milyar dolarlık yatırım gerektiğini, Uzakdoğulu üreticilerin devlet desteğiyle bu yatırımı  yaptıklarını söyledi.

Abdullah Gül'ün de tercihi

BİR gazetecinin Zorlu'nun önceki yıllarda kamuda yabancı televizyon kullanımını eleştirdiğini hatırlatması üzerine Zorlu, ''Hala aynı şey devam  ediyor. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız, makamına hep Vestel alıyor. Buraya geldiler,  gördüler. O da gördüklerine inanamadı. Hanımefendi de bizzat dedi ki, 'Bizim Vestel almamız lazım'. Daha geçen hafta gitti 60-70 televizyon. Parasını da peşin ödüyorlar'' dedi.

Son 6 yılda 20 yıllık üretimi 19'a katladık

VESTEL'in kurulduğu 1984'ten 2004'e 5 milyon adet televizyon ürettiğini, 2004'ten bu yana ise 95 milyon adet ürettiğini söyleyen Zorlu, 2011'de 8,5 milyon televizyon ve 3,5 milyon adet modül üreteceklerini bildirdi. 2010'daki ihracatın 2 milyar 250 milyon dolar olarak gerçekleştiğini,  2011'de hedefin 3 milyar dolar olduğunu kaydeden Zorlu, ''Bu yeterli midir? Hayır. 2020 yılı hedefimiz 15 milyar  dolar cirodur' diye konuştu.

Tüm bebeklere 55 ekran LCD

TOPLANTI sonrası Zorlu, Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül ve diğer üst düzey yöneticilerle elektronik fabrikasına geçerek LED ve LCD TV üretim  bantlarını gezdi. Daha sonra 100 milyonuncu televizyon ile gazetecilere poz verdi. 100 milyonuncu televizyonun Vestel müzesine gönderileceği ifade edildi. Öte yandan 100 milyonuncu televizyon anısına Manisa'da bugün doğan tüm bebeklere 55 ekran LCD TV hediye edileceği belirtildi.

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses